Un tā, tu esi nopircis Macintosh datoru… Iespējams, ka pilnīgi jaunu. Laimīgais! Sirds pukst straujāk kā parasti, un tu esi lepns pats par sevi. Un tāds tu arī vari būt. Tu esi atšķirīgs no visiem saviem draugiem un paziņām, kuri rūcina melnas vai bēškrāsas “kastes”. (Ar ko Mac labāks par Windows? Atbildi skat. lapas beigās, sadaļā “Citi materiāli iesācējiem” — Mac vs. Windows.) Tu esi nomainījis datorsistēmu no Windows uz Mac… Apple vadība tādus sauc par “slēdzīšiem”. Varbūt jaunībā lietoji Mac, bet tad darbā nācās lietot PC? Laipni aicināts atpakaļ ganāmpulkā! Kā bijušam Windows lietotājam, tev noteikti ir zināmas iemaņas darbā ar datoru. Piemēram, lai kaut ko iekopētu atmiņā, tu iezīmē tekstu un bez liekas domāšanas nospied Ctrl+C. Iekopēts. Bet ar Mac bieži vien viss ir citādāk. Komandas spiež ar citiem taustiņiem, logus aizver citā stūrī, bieži vien darba veikšanai izmanto pavisam citu pieeju. Un par to tad arī būs šis raksts.

Apple iMac 27″
Vispirms ievadā kāds mazs kuriozs. Kad es pirmo reizi sāku nopietni strādāt ar Mac (2004. gada aprīlī), jau pirmajā dienā sāku meklēt labu diska defragmentācijas programmu. Meklēju cītīgi, 8 vai pat 9 stundas. Beigu beigās, vēlu vakarā, galīgi noguris no Google un Yahoo tramdīšanas, atradu, ka priekš Mac OS X tādu nemaz nevajag, jo tā ir iebūvēta sistēmā un darbojas automātiski… (labi jau labi, ir jau visādas dārgas un labas diska defragmentēšanas un restaurācijas programmas, kā piemēram DiskWarrior, bet tās diezin vai interesēs “normālus” Mac lietotājus). Tas bija tikai pirmais pārsteigums daudzu jauku pārsteigumu virknē. Sapratu, ka Windows operacionālā sistēma ne tikai man, bet daudziem cilvēkiem ir sabojājusi uzskatu par to, kas ir dators, un kā ar to jāstrādā. Kad sakām “dators”, automātiski ar to saprotam arī “Windows”, un nekādas labās domas nenāk prātā. Kad sāku aizrauties ar PC, tad Windows pārinstalēšana vismaz reizi kvartālā vai pat pāris reizes nedēļā bija norma un aizraujoši. Gadiem ejot, tas viss apnika. Tagad vēlos ieslēgt datoru un strādāt, nevis čakarēties ar neejošiem tīkliem, spokainiem printeriem, kas rādās izvēlnē, bet nosūtot uz tiem dokumentu izdrukai, paziņo, ka tāds printeris neeksistē, vīrusiem, un veselu kaudzi “spyware”, “adware”, “malware” un vēl veselu varzu līdzīgu draņķu… Macintosh dators šo bēdīgo pieredzi var labot!
Apple ir publicējusi video par Macintosh datoru lietošanu iesācējiem. Noteikti noskatieties!
Neliela video recenzija par iMac skatāma www.macworld.co.uk mājas lapā. Turpat zemāk ir vēl viens video — iMac operatīvās atmiņas (RAM) nomaiņa mājas apstākļos. Var noderēt!
Datora sagatavošana darbam
Un tā, tavā priekšā jauns, skaists, sniegbaltas plastmasas vai alumīnija Apple Macintosh… Ar ko sākt? Lasi tālāk!
(Viss zemāk rakstītais attiecas uz Mac OS X 10.4, tautā sauktu vienkārši par “Tīģeri”, vai uz Mac OS X 10.5, tautā sauktu par “Leopardu” vai vienkārši par “Leo”.
Mac OS X 10.3 “Panther” vai vēl senāku Mac OS X lietotājiem silti iesaku “apgreidot” sistēmu, jo izmaiņas ir tik būtiskas, ka tas tiešām ir tā vērts. It sevišķi, ja jāstrādā ar tekstiem latviešu valodā! (Un kuram gan nav?) Kaut vai tā vienīgā iemesla dēļ, ka “Tiger” beidzot rāda visus latviešu alfabēta burtus OpenType fontos, ieskaitot Ķ Ļ Ņ ķ ļ ņ, un atverot jaunu programmu, klaviatūra nav atkal jāpārslēdz uz latviešu valodas ievadi… Nemaz nerunāsim par Spotlight meklēšanu, kas vajadzīgā faila atrašanu padara par 2-5 sekunžu jautājumu — neatkarīgi no tā, kurā folderī uz diska šis fails atrodas.)
Ja Jums ir Mac OS X 10.5 (“Leopard”) un ir problēmas ar latviešu valodas ievadi caur apostrofu (vismaz 10.5.0 un 10.5.1 caur apostrofu var ievadīt tikai lielos latviešu burtus), tad šeit ir instrukcija , kā novērst šo defektu.
Un tā — mums ir Mac ar OS X 10.4 (“Tiger”) vai 10.5 (“Leopard”). Sākam!
Lietotāja konta izveidošana
Pirmo reizi ieslēdzot Apple Macintosh datoru, Tev tiks uzdoti daži jautājumi, lai nokonfigurētu Maku tiešu priekš Tevis. Pirmkārt, būs jāievada tavs vārds un uzvārds. Pēc to ievades Maks automātiski izveidos “īso vārdu” (short name), kas dažkārt ir tavs vārds un uzvārds salikti kopā bez atstarpes. Iesaku to pārrakstīt, atstājot tikai vārdu. Šis īsais vārds turpmāk tiks izmantots kā lietotājvārds, atverot datoru, un tā sauksies arī tavs “mājas” folderis (Home folder), kurā glabāsies visi tavi dokumenti, bildes, video, u.t.t. Ar šo vārdu tu būsi redzams arī tīklā.
UZMANĪBU! Īso vārdu pēc konta izveidošanas vairs nevar izmainīt (nevar mainīt arī lielos burtus uz mazajiem vai otrādi), tāpēc ieraksti to tādu, kādu to vēlēsies redzēt turpmāk! Piemēram, Ja tevi sauc “Jānis Bērziņš”, iesaku īso vārdu ierakstīt vienkārši kā “Janis”. Kaut gan uz Mac var lietot latviešu (un krievu) burtus folderu un failu nosaukumos, konta (Home Folder) nosaukumi var būt tikai ar latīņu burtiem. Savukārt vārdu un izvārdu (kas būs arī Tavs login vārds) vari mierīgi rakstīt ar latviešu burtiem, ja vēlies. Piemēram:
Name: Jānis Bērziņš
Short Name: Janis
Izveidojot kontu ar šādiem datiem, Tavs login vārds būs “Jānis Bērziņš” vai vienkārši “Jānis”, bet Home Folder nosaukums būs “Janis”. Ceru, ka viss skaidrs…
P.S. Failu un folderu nosaukumos var lietot arī slīpsvītras un jautājuma zīmes. Sīkums, bet patīkami! :) Tikai uzmanies šādus failus dodot citiem, jo Windows lietotāji failus ar jautājuma zīmēm un slīpsvītrām nespēs atvērt!
Šeit attēlā redzams mans mājas folderis Finder logā:

Uzklikšķiniet pa šo attēlu,
lai redzētu visu Home Folder logu
(Ja Mājas foldera īsais nosaukums jau ir izveidots, bet ne tāds, kādu gribētos, tad šeit ir programma, ar ko to var korekti pārdēvēt: ChangeShortName (par ziedojumiem))
Pēc tam Maks prasīs esošā datortīkla parametrus, izejošā e-pasta (smtp) servera nosaukumu un Jūsu e-pasta konta lietotājvārdu un paroli. Kad šis instalācijas posms iziets, Maks izveidos Jūsu mājas folderi un būs gatavs darbam vietējā datortīklā un Internetā.
Papildus lietotājkonti
Ja uz Tava Macintosh datora strādās arī citi cilvēki, vislabāk ir izveidot papildus lietotāju kontus, tādējādi norobežojot katru lietotāju savā “mājas” folderī ar savu e-pasta adresi un citiem atškirīgiem lietotāja parametriem. Lai to veiktu, uzklikšķiniet pa Apple izvēlni (zilais ābolītis ekrāna kreisajā augšējā stūrī), tad uz “System Preferences…”, tur System sadaļā uz “Accounts” un tur, savukārt, ekrāna kreisajā apakšējā stūrī uz + pogas. ja poga nav aktīva, nepieciešama administratora atļauja. Nospied uz atslēgas ikonas turpat zemāk un ievadi administratora paroli. Tā, tagad vari izveidot jaunu lietotāja kontu! Norādi tā tiesības — vai tam arī būs administratora tiesības, vai tikai lietotāja tiesības. Kad konts izveidots, Login Options sadaļā norādi ielogošanās veidu. Drošības nolūkos es iesaku atslēgt “Automatic login”. Ja vēlies, vari ieslēgt “Enable fast user switching”.
Ugunsmūris
Tā kā jau esmu pieskāries jautājumam par sistēmas uzturēšanu labā darba kārtībā, tad uzreiz teikšu, ka pilnīgi neko nedarīt sistēmas uzturēšanai tomēr nebūs prāta darbs, lai arī jūsu dators ir Mac. Pirmkārt, jānodrošinās pret ielaušanos datorā caur Internetu vai vietējo tīklu. Tāpēc pirmā lieto, par ko tev jāpārliecinās, ir, vai ugunsmūris (firewall) ir ieslēgts. Ekrāna kreisajā augšējā stūrī ir melns (“Tiger” lietotājiem — zils) ābolītis. To sauc par Apple menu jeb Apple izvēlni. Nospied to un izvēlies “System Preferences…” Atvērsies jauns logs, kurā tu varēsi pielāgot savas sistēmas darbību.
Mac OS X 10.4 “Tiger” lietotājiem: “Internet & Network” sadaļā klikšķini pa “Sharing”, nākamajā logā izvēlies sadaļu “Firewall” un pārliecinies, ka tur ir rakstīts “Firewall On”. Ja rādās “Firewall Off”, tad nospied uz pogas “Start”. Ja ar operacionālo sistēmu viss kārtībā, tad tagad būtu jāparādās uzrakstam “Firewall On”.
Mac OS X 10.5 “Leopard” lietotājiem: Ja vēlies apmainīties ar failiem starp vairākiem Mac datoriem lokālajā tīklā, tad System Preferences logā uzklikšķini pa “Sharing” ikonu un ieslēdz File Sharing servisu. Ja nepieciešams apmainīties ar failiem arī ar Windows lietotājiem, tad papildus iepriekš teiktajam spied uz “Options…” pogu loga labajā apakšējā stūrī un aktivizē “Share files and folders using SMB”, tad spied “Done” pogu. Spied augšā uz “Show All” pogu. Tad uzklikšķini pa “Security”, tur atver “Firewall” sadaļu, aktivizē “Set access for specific services and applications”. Zem šī punkta listē vajadzētu būt redzamam “File Sharing (AFP)”, ko pirmīt ieslēdzām Sharing sadaļā. Atkarībā no programmām, kuras taisies lietot, iesaku ar [+] pogas palīdzību (kreisajā pusē zem saraksta) pievienot atļauto programmu sarakstam iChat, Safari un Skype. Aizver šo logu.
Mazs paskaidrojums: “Leopard” firewall iestatījumi darbojas šādi:
- “Allow all incoming connections” — ugunsmūris ir atslēgts, viss dators ir atvērts piekļuvei no Interneta.
- “Allow only essential services” — ugunsmūris faktiski bloķē visu. Ja Options sadaļā ieķeksēsi “Enable Stealth Mode”, tad dators kļūst “neredzams” tīklā — viņš neatsaucas ne uz vienu pingu vai portu.
- “Set access for specific services and applications” — ugunsmūris laiž cauri no ārpuses (Interneta) datus tikai sarakstā redzamiem servisiem un programmām. Šis ir ieteicamais iestatījums.
Plašāk par “Leopard” ugunsmūri un tā konfigurēšanu varat lasīt šeit.
Tā, tagad vari droši pieslēgties datortīklam un Internetam! (Ja lasi šo rakstu no sava jaunā Mac, vienalga pārliecinies, ka ugunsmūris ir ieslēgts!)
Datu drošība
Antivīrusu programmas
Vēl viens patīkams pārsteigums! Kopš 2001. gada, kad iznāca Mac OS X pirmā versija, līdz šim (2008.) gadam, nevienam vēl nav izdevies uzrakstīt kaut 1 vīrusu priekš šīs sistēmas!!! Ir pat tikuši izsludināti konkursi ar prāvām godalgām veiksminiekam un dubultām godalgām, ja to paveiks Symantec antivīrusu speciālisti, bet pagaidām bez rezultātiem… (Par laimi!)
Ko tas nozīmē — antivīrusu programmu iegāde priekš Mac OS X datoriem pagaidām nav obligāta, jo visas PC vīrusu ordas neko nespēj darīt uz Mac OS X. Jā, Makiem ir antivīrusu programmas, bet tās ķer tikai PC vīrusus, kurus tev var atsūtīt draugi no saviem inficētajiem “pīšļiem” (PC datoriem). Šie vīrusi var mierīgi mētāties tavā e-pasta programmā vai uz cietā diska, un neko sliktu nenodarīs ne tev, ne tavam Makam. Vienīgais, nebūtu vēlams tos pārsūtīt tālāk — draugi var kļūt par ienaidniekiem! ;) Tikai šī iemesla pēc vari uzlikt antivīrusu programmu. Priekš Makiem ir «Norton AntiVirus for Mac», un «McAfee Virex» antivīrusu programmas, varbūt vēl dažas («Intego VirusBarrier X» u.c.). Kad man bija OS X 10.3 “Pantera”, lietoju McAfee Virex — nesūdzos, neko īpaši nebremzēja. Tikai konfigurācijas logs varēja būt mazliet saprotamāk uztaisīts… Tagad uz “Tīģera” nelietoju nekādu vīrusu aizsardzību. Vienkārši ievēroju elementāru piesardzību un neveru vaļā un nepārsūtu tālāk nevienu pa e-pastu atsūtītu failu, kas saucas “dokuments”, “izlasi”, “paskaties”, u.t.t. Tos visus dzēšu laukā. Ja darīsi tāpat, tad raugi — $50-$70 jau esi ieekonomējis! :)
Aizsardzība pret “fišingu”
Dažreiz gadās, ka jūs saņemat it kā no savas bankas vai PayPal vai kāda Internet-veikala e-pasta vēstuli ar lūgumu atjaunot vai apstiprināt savu kredītkartes numuru, paroli vai ko tamlīdzīgu. Vai arī, ka banka ir cietusi no hakeru uzbrukuma un tagad lūdz jūs atjaunot savu paroli, vai citas tamlīdzīgas pasaciņas. NEKAD neatbildiet uz šādām e-pasta vēstulēm un neklikšķiniet ne uz vienu linku šādās e-pasta vēstulēs. Parasti šie ļaundari izveido pat mājas lapas ar bankas lapai identisku noformēju, un izmantojot dažādus trikus, cenšas apmānīt Interneta pārlūkprogrammas, lai tās reālās hakera mājas lapas adreses vietā attēlotu jūsu bankas web adresi, tā radot viltus pārliecību, ka tiešām esat savas bankas mājas lapā. Šeit viens padoms: ja kādreiz rodas vajadzība pārbaudīt e-pastā atsūtītā linka reālo adresi, un jūs lietojat OS X “Tiger” vai “Leopard”, tad paturiet kursoru virs attiecīgā linka, un pēc pāris sekundēm parādīsies dzeltens kvadrāts ar reālo linku. Salīdziniet to ar e-pastā redzamo. Ja lietojat vecāku OS X, tad uzklikšķinat uz linka, un neatlaiduši peles pogu, sākat vilkt šo linku slīpi pāris centimetrus uz augšu vai leju — parādīsies pelēks laukums, kurā būs redzams reālais links. Tad, vēl aizvien neatlaiduši peles pogu, nospiediet Escape pogu, un atceļat šo darbību. Atceraties — ne bankas, ne arī Interneta veikali paroles nenozaudē un nekad neprasa ievadīt personīgo informāciju caur Internetu. Ja rodas kādi jautājumi, piezvaniet pa telefonu uz savu banku. Atceraties — bankas korespondenci veic ar pasta starpniecību un visus personīgos datus pieņem tikai no jums personīgi, bankas filiālē, uzrādot pasi.
Ļoti laba aizsardzība pret “fišingu” ir, izmantojot 1Password programmu. Tā ļauj saglabāt visas paroles, programmu seriālos numurus un kredītkaršu informāciju šifrētā keychain failā. Atverot attiecīgo mājas lapu, pēc 1Password drošības paroles ievadīšanas, 1Password var aizpildīt lietotājvārda un paroles laukus. Ja gadījumā jūs ievilina “fišinga” lapā, kur viss iztaisīts tā pat kā īstajā lapā, 1Password neaizpildīs pieslēgšanās laukus, jo šai lapai ir cita adrese, pat ja ar dažādu skriptu palīdzību viltnieki iemanās šo adresi nomaskēt vai nomainīt pārlūkprogrammas adreses laukā uz īsto adresi. Ja pēkšņi 1Password atsakās aizpildīt ievades laukus, tad ziniet — ne bez iemesla! Acīm redzot šai lapai tomēr ir cita adrese. Silti iesaku iegādāties 1Password programmu! Nekad nvajadzēs lauzīt galvu par aizmirstām parolēm un būsiet aizsargāti pret viltniekiem internetā. Šai programmai ir arī iPhone versija, līdz ar to jūsu paroles būs vienmēr jums līdzi. (1Password iPhone versija sinhronizējas ar “lielo” 1Password programmu pa bezvadu tīklu vai ar MobileMe (maksas servisa) starpniecību). Tālrunī šī programma izmanto 2 līmeņu aizsardzību – vispirms tā uzprasa 6 ciparu paroli, lai vispār atvērtu programmu un redzētu paroļu sarakstu. Šajā līmenī visas paroles paliek maskētas. Lai reāli ieraudzītu kādu paroli vai to izmantotu programmā iebūvētajā interneta pārlūkprogrammā, ir jāievada otrā līmeņa (pēc jūsu izvēles – daudz garāka un sarežģītāka) parole.
Sistēmas profilakse
OS X operacionālā sistēma ir veidota tā, ka daudzi sistēmas profilakses UNIX skripti tiek automātiski palaisti no plkst. 3:00 līdz 5:00 naktī. Protams, dators ir jāatstāj ieslēgts pa nakti, lai tas notiktu. Ja dažādu iemeslu dēļ tas nav iespējams vai vēlams, tad visvienkāršākais veids, kā uzturēt sistēmu labā darba kārtībā, ir izmantot kādu no brīvprogrammām, kas palaiž šos skriptus pēc jūsu pavēles. (Nebaidieties, viss notiek grafiskā vidē! Nekādas termināla komandrindas lietot nevajadzēs.) Mana izvēle ir Yasu, citi dod priekšroku MacJanitor (arī laba!) vai OnyX (šī pēdējā man vienreiz visu sačakarēja — nācās pārinstalēt sistēmu… bet citi nesūdzas), vai vēl kādai citai utilītprogramai. Kur tādu atrast? Es parsti izmantoju trīs meklēšanas lapas:
www.google.com/mac
www.versiontracker.com/macosx
www.macupdate.com
Ja esi slinks, lai meklētu to Interneta džungļos, tad tieši priekš tevis šeit ir Yasu links. Iesaku ielikt atgādinājumu iCal kalendārā, ka katra mēneša n–tajā dienā jāpalaiž Yasu. Uzliec, lai šis atgādinājums tiek atkārtots ik mēnesi.
Ja gadījumā rodas kādas problēmas ar programmām, iesaku palaist Yasu, un pārliecinies, ka tajā ir atzīmēta sistēmas un “Clear system cache”, “Clear user cache” un “Repair permissions”. Man reiz gadījās, ka atverot Apple Mail programmu, pēkšņi bija pazuduši visi e-pasta konti ar to saturu un Mail programma piedāvāja izveidot jaunu kontu. Uzreiz aizvēru programmu, atvēru Disk Utility (atrodas “Applications” foldera “Utilities” apakšfolderī) un liku salabot diska piekļuves tiesības (“Repair permissions”, to vari darīt arī ar Yasu) un pēc Mac pārstartēšanas viss atkal bija kārtībā. Godīgi sakot, šī ir vienīgā lieta, ko iesaku darīt regulāri, vismaz reizi mēnesī, varbūt pat reizi nedēļā. Lieta tāda, ka instalējot jaunas programmas, kuru Internetā ir tik daudz, ne visas korekti iestāda piekļuves tiesības, un dažreiz gadās, ka kāda no šīm programmām “paķer līdzi” vēl kaut ko, un tad Maks sāk dīvaini uzvesties. 99% gadījumu šo diska piekļuves tiesību salabošana dziedē visas vainas.
Kopsavilkums: ja Windows problēmas parasti risina ar programmu un Windows pārinstalāciju, tad ļoti retās Mac problēmas parasti atrisina ar piekļuves tiesību salabošanu ar Yasu, MacJanotor vai Disk Utility programmām. Parasti Mac neniķojas, bet ja pa retam gadās, tad šeit minēta pirmā palīdzība.
Latviešu valodas atbalsts
Hei, Maks atbalsta latviešu valodu jau no dzimšanas! Nekādi dārgie Tildes Biroji vai papildus klaviatūras draiveri nav jāinstalē, jo tie jau ir iekļauti sistēmas instalācijā. Pirmo reizi ieslēdzot Maku, tev droši vien jautās, kuras valodas ievadi vēlies izmantot. Droši norādi “Latvian”! Ja sistēma jau ir nokonfigurēta, tad atver “System Preferences…” un tur “Personal” sadaļā klikšķini uz “International”. Jaunajā logā atver “Language” sadaļu un “Languages” sarakstam pievieno latviešu valodu. Kad sarakstā (droši vien blakus “English”) parādās arī “Latvian”, ar peli aizvelc to saraksta augšgalā, virs “English”. Atver “Input Menu” sadaļu un paritini izvēlni uz leju un atzīmē “Latvian”, tad pārliecinies, ka pašā apakšā “Show input menu in menu bar” ir atķeksēts. Ekrāna labajā augšējā stūrī parādīsies sarkan-balti-sarkanais karodziņš. Apsveicu! — tagad varēsi rakstīt latviski.

Šis karodziņš liecina, ka varēsi rakstīt latviski!
Latviešu burti rakstās gan caur Option taustiņu (turi nospiestu Option un spied attiecīgo latviešu burtu), gan caur “mēmo” taustiņu — nospied un atlaid apostrofa taustiņu — parādās apostrofs uz dzeltena fona. Ja tagad spiedīsi kādu no latviešu garajiem vai mīkstajiem patskaņiem vai līdzskaņiem, apostrofs pārtaps par attiecīgo latviešu burtu. Mazliet viltīgi, bet viss notiek! Jāatzīstas, ka nejauši to atklāju pēc 1 mēnesi ilgas mocīšanās ar Option ievades veidu… Biju jau gandrīz pieradis! No sarunām ar citiem Mac lietotājiem rodas sajūta, ka daudzi vēl aizvien nezina par šo ievadi caur “mēmo” taustiņu. Par laimi, “svičeriem” nebūs jāpārmācās latviešu burtu ievade!
Ja pa retam nepieciešams rakstīt arī krieviski, tad OS X 10.4 “Tiger” piedāvā “Russian – Phonetic” klaviatūras draiveri, kas krievu burtus izvieto uz atbilstošajiem latīņu burtu ekvivalentiem. Man tas ir daudz pieņemamāk, nekā mācīties krievu klaviatūras izkārtojumu.
Jā, pie viena, kamēr neesmu aizmirsis… Silti iesaku izlasīt vēl “Latviešu valoda uz Mac”. Tur pastāstīšu par latviešu valodas pareizrakstības pārbaudi un dažādām vārdnīcām.
Šī raksta autors ir izveidojis latviešu valodas zilbju pārnesumu vārdnīcu Mellel ($50) teksta redaktoram. Zilbju pārnesumu vārdnīca jau ir iekļauta Mellel programmā. Ja vēl atrodiet kādu nepareizi pārnestu vārdu (ļoti maza varbūtība), tad ziņojiet man! Mellel izceļas ar ļoti labu tipogrāfiju (burtu un vārdu izkārtojums, ligatūras, u.t.t.) un ārkārtīgu stabilitāti. Šī programma man ir “uzkārusies” tikai vienu reizi četros gados, un arī toreiz, iespējams, tas bija manas neatlaidīgās klikšķināšanas dēļ… :) Ja vajadzīga kāda super-stabila programma teksta ievadei (lekcijas, stenogrammas, u.t.t.), tad šī ir kandidāts #1. (Visiem citiem gadījumiem iesaku Apple iWork programmu komplektu.)
Programmu instalēšana
Tu nospied Download linku, programma “atpumpējas”. Ko tālāk? Kā instalēt? Atkal pārsteigums! — vairumu Mac programmu nav jāinstalē, kā to saprot Windows pasaulē. Paskaidrošu. Parasti Mac programmas Internetā izplata kā ZIP, SIT, SITX, BIN vai DMG failus. ZIP failu arhivēšana un atarhivēšana ir iebūvēta operacionālajā sistēmā, tur nekādu papildus programmu pirkt vai “pumpēt” nevajag. SIT un SITX failus atarhivē ar StuffIt programmu, kuras StuffIt Expander moduli var “novilkt” par brīvu no StuffIt mājas lapas. Atarhivējot ZIP, SIT vai SITX arhīvus, uz darbvirsmas (Desktopa) parādīsies programmas instalācijas DMG fails (attēlā atzīmēts ar Nr. 1), kas būtībā ir virtuāls cietais disks. Divreiz uzklikšķinot pa to, uz Desktopa parādīsies jauns “disks” (attēlā atzīmēts ar Nr. 2), kuru atverot ieraudzīsiet lielu programmas ikonu. Neaizverot šo logu, pabīdiet to pa kreisi un divreiz uzklikšķiniet par Macintosh HD, jeb cietā diska ikonu ekrāna labajā augšējā stūrī (uz Desktopa). Atvērsies otrs logs, šī loga kreisajā pusē ir vertikāla josla ar vairākām sadaļām: Desktop, Applications, Movies, Pictures, Sites, u.t.t. Uzklikšķiniet par Applications, un labajā pusē atvērsies Applications saturs, kurā būs redzamas jūsu datorā esošās programmas. Tagad pārvelciet ikonu no pirmā loga otrajā, Applications folderī. Bingo! Programma ir instalēta. Šeit ilustrācijai programmas «BluePhoneElite» instalēšana. Tipisks Mac programmas instalēšanas piemērs:

Uzklikšķiniet pa šo attēla fragmentu,
lai redzētu visu attēlu — abus logus!
Programmu atinstalēšana
Atinstalēšana notiek tieši tāpat kā instalācija, tikai pretējā virzienā — izvelc programmas ikonu no “Applications” foldera un iemet to miskastē (pašā ekrāna apakšā, tā atrodas Doka pašā galā pa labi), tad nospied uz šīs miskastes ikonas labo peles pogu (vai Ctrl-klikšķis vienpogas pelei) un iztukšo miskasti (“Empty Trash”). Viss, programma atinstalēta! Datorurķiem, kas vēlas kaut ko sarežģītāku, varu ieteikt izdzēst arī šīs programmas preferenču failu, kas gan parasti neko nedarīs bez pašas programmas un ir ļoti mazs, parasti ap 4kB. Šie lietotāja iestatījumu informācijas faili parasti atrodas “Library” foldera “Preferences” apakšfolderī. Finder meklēšanas joslā ieraksti izdzēšamās programmas nosaukumu un ja Finder atradīs kādu failu ar šīs izdzēšamās programmas nosaukumu un šis fails beigsies ar “.plist” (piemēram, Keynote programmai tas ir “com.apple.iWork.Keynote.plist”), tad ievelc arī to(s) miskastē un iztukšo vēlreiz. Tagad programma ir izdzēsta profesionālā līmenī. Vienkāršiem Mac lietotājiem tas pat nav vajadzīgs, pietiks, ja izdzēsīs tikai pašu programmu. Pārāk vienkārši? Bet tāpēc jau tas ir Mac!
Doks
Ja domā kādu progammu lietot regulāri, tad izvelc to no Applications foldera uz Doku ekrāna pašā apakšā, kaut kur Doka kreisajā pusē starp citām tur jau esošām ikonām, un tur atlaid. (Vai, ja programma ir jau atvērta, nospiediet labo peles pogu (vai Ctrl-klikšķis ar vienpogas peli) uz šīs programmas ikonu Dokā un izvēlaties “Keep in Dock”). Ar šo tu neizvilksi programmu uz Desktopa, bet izveidosi biežāk lietojamo programmu “saīsnes” jeb aliasus, kā tos sauc Mac pasaulē. Ja kāds aliass Dokā kļūst lieks, velc droši laukā no Doka un tad palaid vaļā — ar skaistu paukšķi un putekļu mākoni tas izčibēs. (Vizuāli izteiksmīgs efekts! Tikai neaizraujies un neiztukšo Doku pavisam…) Šeit aliasa izveides ilustrācija:

Uzklikšķini šeit, lai redzētu visu attēlu!
Starp citu, Makam ir speciālas utilīt-programmas programmu startēšanai no klaviatūras. Tādas ir LaunchBar, Quicksilver un Butler. Quicksilver ir uztaisīta smuki kā konfekte, Butler piedāvā daudz noderīgas lietiņas, bet man ir iepatikusies mazliet konservatīvākā LaunchBar — šai varbūt nav Quicksilver programmas elpu aizraujošo efektu, bet bieži vien ietaupa vienu vai pāris klikšķus, lai sasniegtu to pašu rezultātu. Tā startējas kopā ar sistēmu, neredzama “sēž” ekrāna augšmalā un parādās tikai tad, kad nospiežu Ctrl+Space pogas. Pāris pirmie programmas nosaukuma burti, tad spiežu Enter un programma jau atverās! Var lietot arī programmas nosaukumu saīsinājumus. Piemēram, lai startētu NetNewsWire, ir jānospiež Ctrl+Space, jāievada NNW (vai NN) un jānospiež Enter poga. LaunchBar (tāpat kā Quicksilver un Butler) “mācās” atpazīt tavas komandas — tā parāda ievadītajam saīsinājumam vistuvāk iespējamos variantus, un nākamo reizi jau atcerās iepriekšējo reizi izdarīto izvēli un vajadzības gadījumā paceļ tevis izvēlēto programmu pa rindu vai divām uz augšu. Starp citu, pēdējā komanda paliek LaunchBar atmiņā. Ja vēlreiz jāstartē tā pati programma, tad nospied tikai Ctrl+Space un Enter. Viss, programma startējas! No sākuma daudzām programmām veidoju aliasus Dokā, bet tagad lietoju šo LaunchBar, jo tas atbrīvo Doku un ekrāna darbvirsmu no n–tiem programmu aliasiem. Pie tam LaunchBar atrod ne tikai programmas, bet arī ierakstus adresu grāmatā, var ātri atvērt Interneta adreses, u.t.t. Vesels arsenāls ātru risinājumu par dažiem dolāriem! Te piemērs tam, ko LaunchBar piedāvā, ja ievadu burtu salikumu “TE”:

Uzklikšķini šeit, lai redzētu visu attēlu!
Kā redzat, LaunchBar uzskata, ka TE visticamāk attiecas uz TextEdit. Pareizi! Tā kā TextEdit rindas labajā pusē ir redzams mazs trīsstūrītis pa labi, tas nozīmē, kas ir papildiespējas. Nospiežam uz tastatūras bultiņu pa labi. Atveras pēdējo TextEdit programmā rakstīto dokumentu sarakts:

Uzklikšķini šeit, lai redzētu visu attēlu!
Izvēlamies dokumentu un spiežam Enter. Atveras mūsu izraudzītais dokuments, neatkarīgi no tā, cik dziļi un kur dokumentu folderu struktūrā tas ir noglabāts. Pie tam atšķirībā no kādas citas operacionālās sistēmas, uz Mac jūs varat mainīt dokumenta nosaukumu, kad programma, kurā dokuments ir izveidots, ir aizvērta, un viņš vienalga būs redzams LaunchBar izvēlnē un atverams no attiecīgās programmas pēdējo dokumentu saraksta! Jautrības pēc pamēģiniet uz Windows pārsaukt pēdējo Word programmā rediģēto dokumentu, kamēr Word ir aizvērts, un tad pamēģiniet to atvērt no Word’a Recent Documents izvēlnes… ;-)
Kur dabūt Mac programmas?
Un tā, tu esi iemācījies programmas uzinstalēt (un atinstalēt). Tagad Tu droši vien jautā: “Bet kur tad var dabūt Mac programmas?!” Es priecājos, ka uzdevi šo jautājumu. Visiem skeptiķiem uzreiz varu pateikt, ka priekš Mac OS X uz šo brīdi ir uzrakstītas vairāk kā 12.000 programmas. Tā ka sūdzēties par programmu trūkumu priekš Mac nevarēsi! Kā atbildi šim jautājumam par programmām esmu sagatavojis lapu, kurā ir neliels populārāko Macintosh programmu apraksts; sarakstā programmas ir sagrupētas pa to pielietošanas kategorijām. To vari izlasīt šeit! Lapas sākumā ir linki, kur meklēt šīs programmas. Es apzināti nesniedzu linkus programmu aprakstā, jo tad man būs jāuztur 100+ linku, kuri ik pa laikam varētu mainīties. Viss programmu apraksts ir angļu valodā, bet tā kā šīs programmas tāpat ir angļu valodā, tad nedomāju, ka tas būtu šķērslis. Jo kā tad lietosi programmu, kuras interfeiss ir angļu valodā, ja neko nesaproti angliski? Tāpēc arī apraksts angliski. Ja nepiekrīti, atsūti man e-pastu ar lūgumu iztulkot latviski! :)
Kā iegādāties programmas, kuras pārdod Internetā? Visvienkāršākais veids ir ar VISA karti. Hansabanka tagad piedāvā VISA visiem klientiem, kam ir algas konts bankā un ikmēneša ienākumi nav mazāki par 150 ls. Vari arī pieteikties uz īpašu VISA Internet virtuālo karti Nord L/B bankā. Pameklē sev piemērotāko risinājumu! Kad karte vai virtuālās kartes numurs rokā, piereģistrējies PayPal, Kagi vai Esellerate veikalos — lielākā daļa Mac “shareware” programmu izmanto vienu no šiem trim Interneta veikaliem.
Latvijā Mac programmas pārdod vairākas firmas. Piemēram, ACL, BCCS, Capital, SoundDivision, StarLett (alfabētiskā secībā). Iespējams, ka to dara vēl kāds pusducis firmu. Kontaktinformācija pa telefonu 1188 vai Internetā www.1188.lv.
Darbs ar failiem
Ir dažas lietas, kas jāņem vērā, strādājot ar failiem un folderiem uz Mac. Atšķirībā no Windows, kur kopējot vienu folderi pa virsu otram folderim ar tādu pat nosaukumu, to saturs tiek apvienots, Mac OS X rīkojas pavisam citādāk: ir tas pats jautājums kā Windows sistēmā — vai aizvietot folderus? Atbildot “Yes”, pirmais folderis tiek izdzēsts un otrais iekopēts tā vietā! Nezinot šo īpatnību, es reiz netīšām izdzēsu failu ar vairāk kā 100 parolēm. Rūgta mācība…
Vēl viena īpatnība — ja nu kaut kādu iemeslu dēļ negribās dažas programmas glabāt “Applications” folderī, vari tās brīvi novietot citviet. Vēl viena atšķirība no Windows — lielākā daļa Mac programmu ļauj pārdēvēt tajā brīdī atvērtus failus un pat pāvietot tos citā folderī, un vēl aizvien spēs saglabāt atvērtajā failā veiktās izmaiņas. Tomēr es neieteiktu aizrauties ar šādiem eksperimentiem, ja jums ir dārgs faila saturs. Maz kas…
Jebkuram atvērtam failam vai folderim loga augšējā joslā ir redzama tā ikona un nosaukums. Nospiežot Command taustiņu un uzklikšķinot pa šo ikonu, atvērsies izvēlne, kurā būs redzams pilns faila vai foldera atrašanās ceļš. Uzklikšķinot pa zemāku rindu šajā izvēlnē, vari uzreiz paiet 2 vai vairāk folderus tuvāk cietā diska “saknei” (root) vai arī atvērt tieši cietā diska “sakni”. Forša navigācijas lietiņa!
Jebkuru programmas vai lietāja failu vai folderi vari iezīmēt ar kādu no 7 piedāvātām krāsām (krāsu birkas). Tas nemaina neko faila vai foldera būtībā, tikai izceļ citu vidū. Jauki, vai ne?
Lai uzzinātu faila vai foldera izmēru, nospied labo peles pogu uz attiecīgā faila vai foldera un konteksta izvēlnes augšpusē uzklikšķini pa “Get Info”. Atvērsies vertikāls logs ar diezgan apjomīgu informāciju par attiecīgo failu vai folderi: faila izmērs, datums, birkas krāsa, ar kādu programmu fails tiks atvērts, piekļuves tiesības, u.t.t. OS X “Tiger” lietotājiem pievēsīšu uzmanību “Spotlight Comments” laukam — ierakstot tur kādu atslēgvārdu, varēsiet pēc šī vārda meklēt failus vai folderus ar Spotlight meklēšanu. Piemēram, visiem foto attēliem no Jāņa Bērziņa, kuru nosaukumi ir tik daiļskanīgi un neko neizsakoši kā DSC74538.JPG vai tamlīdzīgi, Spotlight Comments laukā ierakstām atslēgvārdus “Jānis Bērziņš foto portrets Cēsis” un aizveram “Get Info” logu. Turpmāk, ierakstot Spotlight meklēšanas joslā Jānis Bērziņs vai Cēsis tiks atrasti šie foto attēli, neatkarīgi no to failu nosaukuma. Nav vajadzīgs pirkt nekādu dārgo foto datubāzes programmu. Viss notiek parastajā Finder logā. Vai tevi nepārņem sajūta, ka tev ir kaut kas daudz vairāk nekā Windows lietotājiem? ;)
Programmas un dokumenti
Aizverot logu ekrāna kreisajā augšējā stūrī, lielākā tiesa Mac programmu neizslēdzas (kā tas ir Windows vidē, kad uzklikšķina pa līdzīga izskata sarkanu kvadrātiņu ekrāna labajā stūrī), bet paliek atvērtas. Tātad, uzklikšķinot pa sarkano bumbiņu loga kreisajā stūrī, aizverās tikai dokuments, bet programma vēl aizvien paliek atvērta. Lai aizvērtu pašu programmu, atver attiecīgās programmas nosaukuma izvēlni (nākamā pa labi aiz Apple izvēlnes kreisajā stūrī) un spied uz “Quit …” izvēlnes apakšā. Vai arī vari lietot klaviatūras saīsni ⌘+Q. Dokumentus var aizvērt ar saīsni ⌘+W. Lietderīgi iemācīties šīs saīsnes.
Ja dokumenta loga kreisajā stūrī sarkanā “bumbiņa” ir vienmērīgi sarkana, tad šajā dokumentā veiktās izmaiņas ir saglabāts, bet ja šīs sarkanās “bumbiņas” vidū parādās tumšs punkts — dokumentā ir veiktas izmaiņas, kas nav saglabātas. Sīkums, bet patīkami! Šeit uzskatāmi piemēri:
| 
Nerediģēts vai saglabāts dokuments | Rediģēts un nesaglabāts dokuments
Starp citu, arī programmas ikonas krāsa mainās atkarībā no tā, vai dokuments ir saglabāts vai nav. Vispār nesaglabātam dokumentam (“Untitled”) loga augšmalā (t.s. “Titlebar” joslā) vispār nav dokumenta ikonas. Saglabājot dokumentu, pirms faila nosaukuma parādās arī faila ikona. Ja veicam kaut vienu izmaiņu dokumentā pēc tā saglabāšanas, parādās jau iepriekš pieminētais punkts uz sarkanās “bumbiņas” dokumenta loga kreisajā stūrī, un faila ikona paliek krietni vien blāvāka. Abas izmaiņas liecina par to, ka dokumentā veiktās izmaiņas nav saglabātas.
Faila ikonai pirms dokumenta nosaukuma loga augšējā joslā ir vēl divas lieliskas īpašības.
Pirmkārt, nospiežot Command taustiņu un uzklikšķinot pa šo ikonu, atvērsies izvēlne un parādīs pilnu šī faila atrašanās vietu direktoriju struktūrā. Ja nezini, kur šis dokuments atrodas uz diska, tad Command+klikšķis pa dokumenta ikonu loga augšmalā un viss ir skaidrs. Ja šajā izvēlnē ar peli uzklikšķināsi pa 2. rindu (folderi) zem dokumenta nosaukuma, attiecīgais folderis tiks atvērts Finder’ī un automātiski tiks iezīmēts pašlaik atvērtais dokuments. Brīnišķīga lieta, ja atvērto dokumentu jāpārceļ citviet vai jāpārsūta pa e-pastu. Jā, kā tad sūtīt? Uzklikšķinām pa failu Finder’ī un uzvelkam uz Mail ikonas dokā. Viss. Pārējais notiks automaģiski…
Otrkārt, vienkārši uzklikšķinot pa šo dokumenta ikonu loga augšmalā un velkot šo ikonu uz Darbvirsmu vai kādā Finder’a logā blakus atvērtajam dokumenta logam, mēs izveidojam šī dokumenta failam aliasu, ar ko varam atvērt šo dokumentu no cita foldera. It kā sīkums, bet patīkami…
Klaviatūras komandas jeb saīsnes
Un tagad par klaviatūras komandu saīsnēm (“šortkatiem”). Windows sistēmā visas komandas no klaviatūras parasti izpildās vai nu caur Control (Ctrl) taustiņu, vai caur Windows taustiņu. Macintosh datoros šim nolūkam izmanto Command taustiņu — podziņu ar ābolīti un ⌘ simbolu. Vairums saīšņu ir analoģiskas Windows saīsnēm, jāaizstāj tikai Ctrl ar Command. Command taustiņu parasti apzīmē ar ⌘ simbolu.

Command (Apple) taustiņš, ko apzīmē ar ⌘
pa kreisi no tā ir Option taustiņš, ko apzīmē ar ⌥
Tā kā materiāls par klaviatūras saīsnēm ir diezgan apjomīgs, esmu izveidojis atsevišķu lapu, kas veltīta tieši šai tēmai. Noteikti izlasi! Tas var krietni atvieglot tavu turpmāko darbu ar Mac!
Sistēmas kontrole
Dažreiz gribas uzzināt programmu patērēto operatīvās atmiņas apjomu, procesora slodzi, u.t.t. Šim nolūkam Mac OS X ir utilītprogramma Activity Monitor (/Applications/Uilities). Ja esi uzinstalējis LaunchBar, tad atver to ar Command+Space un ieraksti AM, nospied Enter un Activity Monitor programma ir palaista. Tad nospied Command+1, lai atvērtu monitora logu ar rezultātiem (to var atvērt arī no Window izvēlnes > Activity Monitor). Ja vēlies regulāri lietot šo programmu, ievelc tās ikonu Dokā. Vai arī, kad programma jau atvērta, nospied labo peles pogu uz tās ikonas Dokā (Ctr+click) un konteksta izvēlnē izvēlies “Keep in Dock”. Ja vēlies, lai sartējot sistēmu, šī programma arī tiktu startēta automātiski, tad to dara šādi: Apple izvēlne (zilais ābolītis kreisajā augšējā stūrī) > System Preferences > System sadaļā “Accounts” > “Login Items” sadaļā apakšā nospied “+” pogu un pievieno šo programmu no /Applications/Uilities. Viss. Turpmāk, ik reizes ielogojoties šajā kontā, Activity Monitor tiks startēts automātiski.
Daži padomi bijušiem Windows lietotājiem
Pēc pieredzes, kas gūta sarunās ar vairākiem bijušiem Windows lietotājiem, gribu brīdināt neaiztikt failu un folderu struktūru iTunes mūzikas bibliotēkā (un iPhoto foto bibliotēkā — skat. zemāk!). Windows lietotāji ir pieraduši visus failus dzēst caur Windows Explorer, un nopērkot Mac, dara to pašu caur Finder. Tomēr darbojoties ar audio failiem, ļauj, lai iTunes programma pati organizē visu failu un folderu struktūru. Failus pārdēvē, pievieno un dzēs caur iTunes programmu, nevis caur Finder!
Neliela palīdzība: dziesmas izdzēš no Library sadaļas ar ⌘+⌫ (Delete), bet jebkuru dziesmu var izdzēst arī no jebkuras pleilistes un reizē arī no cietā diska, ja nospiež ⌥+⌘+⌫.
Mac lietotājam nav obligāti jāzina, kur reāli atrodas faili uz cietā diska — šī nepieciešamība lai paliek Windows lietotājiem. (Ja tomēr gribi zināt, iezīmē dziesmu un nospied ⌘+R — atvērsies Finder un parādīs šo failu). Vienkārši atver iTunes un visu dari no turienes — spēlē, pievieno jaunas dziesmas, pārdēvē dziesmu vai albumu nosaukumus, raksti vai pārkopē CD, vai dzēs failus— viss no iTunes! Gribi kādu dziesmu pa e-pastu pārsūtīt draugam? Izvelc to no iTunes un Desktop’a. iTunes izveidos dziesmas (faila) kopiju uz darbvirsmas (kuru pēc nosūtīšanas vari mierīgu sirdi izdzēst). Tātad, ja fails ir jau izvilkts uz darbvirsmas, un ja fails nav liels (līdz 10MB), uzvelc to uz Mail ikonas Dokā un viss notiks automaģiski — atvērsies Mail, atvērsies jauns e-pasts, tajā “iekritīs” nule kā uz programmas ikonas uzvilktais fails. Atliks tikai ierakstīt adresāta e-pasta adresi un nospiest pogu “Send”. Viss… ā, pareizi, vari izdzēst uz darbvirsmas izvilkto failu, jo oriģināls Tev ir iTunes programmā!
To pašu var attiecināt uz iPhoto lietošanu. Ja Windows sistēmā lietotājs ložņā pa folderiem un kopē tur esošos attēlus (Ctrl+C) un “peisto” (Ctrl+V) Outlook’ā, tad uz Mac pareizi būtu tā — mani pat neinteresē, kas tur ir tajā iPhoto folderī, jo to kārto iPhoto programma un lai viņa to kārto kā grib. Es vienkārši atveru iPhoto, atrodu bildīti, kuru gribu pārsūtīt pa e-pastu, iezīmēju to un apakšā nospiežu uz Mail ikonas (turpat iPhoto, apakšā ir tāda josla ar dažādām ikonām, starp tām ir arī Mail programmas ikoniņa — zila pastmarka). Atveras dialoglogs un prasa, cik lielu es gribu sūtīt — norādu izmēru un tad atverās Mail programma, automātiski izveidojas jauns e-pasts un tajā tiek automātiski ieliktas manis izraudzītās bildītes norādītajā izmērā. Atliek tikai ierakstīt e-pasta adresi un nospiest Send pogu. Viss… Vai var būt vēl vienkāršāk? ;-) Nekādu meklēšanu pa folderiem, izmēriem, datumiem. Visu redzu vizuāli. Ja nepatīk sūtīt šādi, varat izvilkt bildi no iPhoto uz darbvirsmas (Desktop) — tajā mirklī tiks izveidota faila kopija. Tad iezīmējam sūtāmās bildītes un uzvelkam tās Dokā uz Mail ikonas. Tālākais notiek kā pasakā — atverās Mail, atverās jauns e-pasts, bildes tiek automaģiski saliktas tajā, atliek tikai ierakstīt adresātu un spiest uz Send… Pēc tam bildi no darbvirsmas varam izdēst, jo iPhoto jau tā ir. Atgriežoties vēl uz mirkli pie iPhoto — arī iPhoto esošo bilžu dzēšanu nesāc darīt no Finder, bet veic caur iPhoto programmu. Citādāk izdzēšot failus caur Finder, tie vienalga paliks reģistrēti iPhoto indeksa failā, un, ja vēl arī “thumbnail” ikonas būs atstātas, tad attēli it kā aizvien būs redzami iPhoto programmā, bet uzklikšķinot pa šīm mazajām bildītēm, lielās jau vairs nebūs, ko atvērt. Tad sāksies īsta “putra”… Tāpēc labāk pievieno visas bildes caur iPhoto, un arī dzēs tikai caur iPhoto.
Labs salīdzinājums Mac lietošanai ar auto: nav jāver vaļā motora kapots, lai pārbaudītu eļļas līmeni motorā. Nav jāvelk no motora laukā eļļas līmeņa mērlente un tad jāslauka eļļainās rokas lupatās. Priekš tam ir eļļas līmeņa indikators uz mērinstrumentu paneļa… Tāpat ir ar Mac — nav jāložņā ar Finder pa iTunes un iPhoto folderiem. Atveram atbilstošo programmu un visu veicam no tās — ar tīrām rokām!
Citi materiāli iesācējiem
Interneta dzīlēs atradu ļoti labu materiālu angļu valodā: www.scottkelbybooks.com/downloads/BonusChapter.pdf — arī man pēc pusotru gadu ilgas draudzības ar Mac tur atradās vairāki zelta vērti padomi! Iesaku izlasīt visiem, kas neuzskata sevi par Mac vectētiņiem un guru! :)
Te vēl viena grāmata elektroniskā formā (saīsināta demo nolūkam): “Take Control of Switching to the Mac“. Ja negribi to lasīt brauzerī, nospied Option pogu un tad klikšķini pa šo linku (he he, jau viens labs padoms svičeriem!) — fails netiks atvērts Interneta pārlūkprogrammā, bet tiks pārkopēts uz Tava datora Desktop (“Tiger” lietotājiem) vai Downloads folderi (“Leopard” lietotājiem). Tad skati to ar Preview vai Adobe Acrobat Reader. Gribi pilnu grāmatas versiju? Kredītkarte ar $10-15 kontā ir? Spied šeit!
Vēlies zināt, ar ko Mac OS X “Leopard” ir labāka par Windows Vista, vai arī kāpēc ar Mac vieglāk strādāt, nekā ar Windows? Vai varbūt vēlies uzzināt jaunus darba paņēmienus Mac OS X vidē? Tad izlasi Mac vs. Windows. Noklikšķinot uz katras vērtējuma kategorijas, atvērsies detalizēts vērtējuma apraksts ar paskaidrojumiem kas un kāpēc. Pats uzzināju dažas vērtīgas lietiņas, sevišķi par failu un folderu pārvaldi, kā arī par linkiem un aliasiem. Īpaši ieteicams šo linku nosūtīt tiem Mac pretiniekiem, kuri faktiski neko nezina par Mac, tikai gudri runā, ka Windows XP ir daudz pārāka un labāka operacionālā sistēma — lai palasa un mazliet izglītojas. Kas zina, varbūt arī nolems pamēģināt Mac?
Padoms: gribi izveidot saīsni jeb aliasu uz kādu failu? Nospied labo peles pogu (kam tādas nav, tie var spiest Ctrl+click) un izvēlies “Make Alias”. Ja nepatīk spiest labo peles pogu, vari nospiest uz klaviatūras ⌥⌘ un uzklikšķinot pa jebkura faila ikonu un pavelkot to mazliet, izveidosies aliass, kuru tad vari nolikt tur, kur vien vēlies.
Ieinteresēja? Pa laikam šo to papildinu gan šajā, gan citās lapās. Ieskaties šeit un pārējās lapās vismaz reizi mēnesī…